Серветки відносяться до столової білизни. Вони мають подвійне значення: з одного боку – прикрашають стіл, з другого – захищають одяг під час приймання їжі. А виготовлена власноруч серветка – це ще і гарний подарунок.
Ми будемо оздоблювати серветку вишивкою:
швами «вперед голку»,«назад голку», «хрестик».
З історії розвитку вишивки.
- Первісні люди вишивали жилами тварин на шкурах і хутрі вбитих тварин, прикрашали камінцями, черепашками, дерев’яними пластинами.
- В середні віки в Англії, Франції, Італії модними і дуже дорогими вважалися вишиті предмети одягу. Також багаті люди прикрашали свої будинки вишитими портретами, картинами, на яких зображувалися тварини, природа, сюжети з життя, герої війни, битви.
- Перша школа вишивки виникла в Київській Русі. Її заснувала сестра Володимира Мономаха Ганна. Знання й уміння вишивати дійшли і до наших часів. У часи юності ваших бабусь кожна дівчина уміла вишивати. Дівчата вишивали собі сорочки, серветки, скатертини та рушники, які готували собі на весілля. Чим більше у скрині дівчина мала вишитих речей, тим кращою господинею вона вважалася. А оскільки у селі завжди багато роботи, то вишивали дівчата після того, як закінчували домашні справи. Дівчата збиралися ввечері в якоїсь подруги вдома на вечорниці. Вони вишивали, а щоб не сумувати – розмовляли, шуткували, співали пісні. Інколи до них заходили в гості хлопці, і тоді вечорниці закінчувались веселими іграми.
Українська вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами. Вишивки, передаючи характерні ознаки місцевості, різняться між собою орнаментом, технікою виконання та гамою барв. За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи:
геометричні,
рослинні,
зооморфні (тваринні).
Сьогодні ми прикрашатимемо серветку квітами.
Символічні значення квітів
Троянда червона — здоров’я;
троянда біла — чистота душі;
троянда жовта — багатство;
братики польові — вогонь і вода;
лілея водяна — дівоча краса;
волошка — хлоп’яча врода;
півники — звістка;
конвалія — повернення щастя;
папороть — щирість;
рута запашна — очищення;
барвінок — світлі спогади.
Методи проектування: метод фантазування.
Продукти технологічної діяльності надзвичайно різноманітні. Це будинки, машини, одяг, меблі, їжа. Так як продукти діяльності дуже різноманітні, то і процеси їх проектування та виготовлення також відрізняються.
Існують такі методи проектування:
- метод фантазування
- метод комбінування
- метод фокальних об’єктів
- метод ідеальності
- метод функціональних аналогій
Існують й інші методи проектування, але на уроках трудового навчання з 5 по 9 клас ми будемо ознайомлюватись із вище вказаними методами. Сьогодні ми познайомимось із цікавим, широко застосовуваним методом створення нових зразків технологічних об'єктів - методом фантазування.
Метод фантазування
Основа методу
Перенесення персонажів, техніки і подій в інші умови
*********************
Суть методу
Межує з казкою, фантастикою
*********************
Завдання методу
Навчитися характеризувати предмети та явища і пристосовувати їх до нових умов
Застосування методу
Під час створення принципово нової конструкції виробів, придатних для роботи в нових умовах.
***********************
Метою методу фантазування є створення чогось нового, такого, чого ще не було. Основне питання фантазування — «а що, коли...». При фантазуванні ви самі створюєте будь-який сюжет, зокрема й казковий, будь-яку ситуацію, будь-яке завдання й самі розв'язуєте все це так, як захочете. При фантазуванні прийнятне будь-яке рішення. Фантазування надає цілковиту свободу, оскільки не існує заборон з боку фізичних законів і не потрібні великі знання. Класичним носієм фантазії є казка.
«Мікрофон»
— Чим відрізняється казка від наукової фантастики?
У науковій фантастиці розглядаються технічно здійсненні ситуації, елементи або процеси, а в казці — будь-які. Щоправда, чіткої межі між фантастичними та реальними рішеннями так само немає. Наприклад, те, що в часи знаменитого письменника-фантаста Ж. Верна вважали фантазією, сьогодні стало буденною реальністю.
Міні-тренінг
— Згадайте відомі вам казки та наведіть приклади застосування такого методу.
Як приклади можна навести такі персонажі, як Дюймовочка, хлопчик-мізинчик, Гуллівер, ліліпути, гобіт (зменшена людина-фермер), гном (зменшена людина-рудокоп і коваль, гоблін (зменшена людина-технік, піроман, терорист із зеленою шкірою. Зменшувати або збільшувати можна необмежено — до нескінченно великих або малих розмірів.
Міні-тренінг
Виберіть реальний об'єкт (квітку, дерево, метелика) і придумайте новий об'єкт, використовуючи метод збільшення-зменшення.
Намалюйте ескіз цього об'єкту.
Додавання одного або кількох фантастичних властивостей до ескізного рисунка виробу.
«Мікрофон»
— Що таке ескіз? У яких випадках ви виконували ескіз?
Ескіз — це попередній начерк, що фіксує задум художнього твору, споруди, механізму або окремої його частини.
Ескіз — швидко виконаний вільний рисунок, не передбачуваний як готова робота, часто складається з безлічі перекривних ліній.
Ескізи виконують:
а) художники;
б) скульптори;
в) письменники;
г) модельєри.
— Чи потрібно створювати ескізи перед виконанням роботи? Обґрунтуйте свою відповідь.
Перед виконанням роботи на етапі художнього проектування також створюють ескіз рисунка. Такі ескізи являють собою спрощене (стилізоване) зображення реальних об'єктів та персонажів.
Метод фантазування розвиває творчі здібності, спостережливість, уяву, дозволяє реалізувати найбільш сміливі задуми.
Створення ескізного рисунка дає можливість на початковій стадії проектування уявити, як буде виглядати виріб, скорегувати його властивості, риси, характеристики.
Доцільніше створити кілька начерків і вибрати серед них найкращий варіант: найбільш цікавий,незвичайний, красивий, простий.
Д/З
Уявіть себе в ролі дизайнера. Виберіть природний аналог(наприклад, кульбаба, гриб, риба) та спроектуйте новий технологічний об'єкт. Створіть малюнок для оздоблення серветки.
Комментариев нет:
Отправить комментарий