Козаки не могли жити без доброї пісні, без музики. Вони грали за бубнах і трубах, але найчастіше — на бандурах і кобзах. За часів козаччини на Україні було багато кобзарів — співців-мандрівників, яких осліпили вороги в неволі. Та навіть незрячи ми вони зберігали свій бойовий дух. Мандруючи Україною, кобзарі в думах і піснях оспівували доблесть і славу героїв, красу рідного краю. Нерідко поводирями в них були діти, підлітки.
Кобзарі брали активну участь у національно-визвольних рухах. На Запорозькій Січі кобзарі супроводжували козаків у походах, складаючи думи і пісні про події, свідками або учасниками яких вони були. У своїх піснях вони підносили бойовий дух запорозького війська. У більшості своїй бідні й сліпі, вони кочували з бандурою по всій Україні, співали про подвиги героїв і людське горе. їх переслідували, забороняли з’являтись у містах, а їхні інструменти нерідко знищували. Кобзарі в усній формі донесли до наших часів зразки самобутньої української народної творчості — думи та історичні пісні.
Пригадайте, які історичні пісні вам відомі.
Про які події в них розповідається?
Мелодії народних пісень у своїх творах використовували то композиторів. В увертюрі до опери «Тарас Бульба» коли Лисенка ви почуєте мелодію народної пісні.
Микола Лисенко, увертюра до опери «Тарас Бульба».
Мелодія якої пісні звучить в оркестровому виконанні?
Порівняйте характер мелодій української народної пісні «За світ встали козаченьки» та увертюру до опери. Що змінилося?
Порівняйте засоби виразності творів (ритм, характер мелодії, темп, динаміку).
Виберіть ударний музичний інструмент та створіть ритмічний супровід до пісні.
Комментариев нет:
Отправить комментарий